معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > "روز بین المللی نوروز" طی مراسم باشکوهی در دفتر سازمان ملل در وین گرامی داشته شد


  چاپ        ارسال به دوست

"روز بین المللی نوروز" طی مراسم باشکوهی در دفتر سازمان ملل در وین گرامی داشته شد

"روز بین المللی نوروز" طی مراسم باشکوهی در دفتر سازمان ملل در وین گرامی داشته شد

"روز بین المللی نوروز"

طی مراسم باشکوهی در دفتر سازمان ملل در وین گرامی داشته شد

مراسم بزرگداشت روز بین المللی نوروز به همت نمایندگی دائم کشورمان در سازمان ملل متحد در وین روز جمعه چهارم فروردین ماه یکهزار و سیصد و نود و شش در محل دفتر سازمان ملل در وین با حضور جمع زیادی از سفرا و نمایندگان کشورهای مختلف و روسای سازمانهای بین المللی مستقر در وین و تعدادی زیادی از میهمانان و دوستداران فرهنگ و تمدن ایرانی با شکوه خاصی برگزار گردید. کشورهای جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، آذربایجان، هند، عراق، قزاقستان، قرقیزستان، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان و ترکیه در برنامه امسال روز بین المللی نوروز شرکت داشتند.  یوری فدوتف مدیرکل دفتر سازمان ملل در وین، لاسینا زربو دبیر اجرائی معاهده منع جامع آزمایش های هسته ای و تعدادی از مدیران ارشد آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان توسعه صنعتی ملل متحد نیز در این مراسم حضور داشتند.

در این مراسم  سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در وین به نمایندگی از سوی کشورهای شرکت کننده سخنرانی نمود و در سخنان خود ضمن تبریک نوروز و اشاره به سابقه تاریخی این مناسبت مهم که ریشه در فرهنگ سرزمین کهن پارس داشته و در طول قرون و اعصار از سوی ملل و اقوام مختلف حفظ و گرامی داشته شده است بر اهمیت آن به عنوان نماد حیات، زیبائی، وحدت، صلح و دوستی میان ملتها تاکید کرد. نماینده کشورمان ضمن اشاره به نوروز بعنوان زیباترین جشن طبیعت که نویدبخش امید و سرسبزی و برآمدن بهار است گفت نوروز نماد اعتدال، صلح، گرمی، فراوانی، نور و زندگی بشمار می رود. وی همچنین ابراز امیدواری نمود که ملتهای مختلف با الهام از نوروز و برکات آن در جهت حاکمیت صلح و حقیقت بکوشند.

در این مراسم همچنین یوری فدوتف مدیرکل دفتر سازمان ملل در وین طی سخنانی ضمن اشاره به اهمیت این مناسبت تاریخی در گسترش صلح و دوستی میان ملتها سابقه اعلام این روز از سوی مجمع عمومی سازمان ملل به عنوان روز بین المللی نوروز را تشریح کرد.

طی این مراسم که برای چهارمین سال متوالی از سوی جمهوری اسلامی ایران در محل دفتر سازمان ملل در وین برگزار می گردد همچنین قطعات زیبائی از موسیقی سنتی ایرانی از سوی گروه هنرمندان موسیقی کشورمان در دو بخش اجرا شد و هنرمندانی از کشورهای افغانستان، قرقیزستان، ترکیه و هند نیز به اجرای برنامه پرداختند.

 

مراسم بزرگداشت نوروز امسال نیز به ابتکار کشورمان در دو بخش صنایع دستی و فرهنگی و جشنواره غذا همراه بود که مورد استقبال گسترده ای قرار گرفت. همچنین کلیپ ویدیوئی از سنت های رایج نوروز در کشورمان و برخی از کشورهای منطقه در جریان این مراسم به نمایش درآمد و سفره هفت سین و آثار و صنایع دستی فاخر ایرانی زینت بخش این مراسم بود.  بیست و یکم مارس از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد به عنوان روز بین المللی نوروز اعلام شده است.  


٢٠:٠٩ - 1396/01/04    /    شماره : ٤٤٦٣٢٢    /    تعداد نمایش : ١٠١خروج
وزارت امورخارجه | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر