گالری تصاویر
اطلاعیه ها
دکتر روحانی در دیدار مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی
تداوم برجام در گرو توازن تعهدات همه طرفین است/ طرفهای دیگر باید خروج برجام از تعادل را جبران کنند/ اگر به حقوق ملت خود در برجام دست نیابیم، تصمیم جدیدی خواهیم گرفت/ مسئولیت تغییر سطح همکاری ایران با آژانس بر عهده کسانی است که وضعیت جدید را ایجاد کرده اند
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه اگر حقوق ملت ایران در برجام تامین نشود، دلیلی وجود ندارد که در برجام بمانیم، گفت: فعالیتهای هسته ای ایران همواره صلح آمیز بوده و هست، اما این تهران است که درباره سطح همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی تصمیم می گیرد و مسئولیت تغییر وضعیت و سطح همکاری ایران با آژانس بر عهده کسانی خواهد بود که وضعیت جدید را بوجود آورده اند.
 ١٣:٤٩ - 1397/04/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
بیانیه دولت جمهوری اسلامی ایران در واکنش به خروج غیرقانونی آمریکا از توافق‌نامه برجام
بیانیه دولت جمهوری اسلامی ایران در واکنش به خروج غیرقانونی آمریکا از توافق‌نامه برجام
بیانیه دولت جمهوری اسلامی ایران در واکنش به خروج غیرقانونی آمریکا از توافق‌نامه برجام در پی خروج غیر قانونی امریکا از توافقنامه برجام دولت جمهوری اسلامی ایران بیانیه ای را به شرح ذیل منتشر کرد:
 ١٧:٤٥ - 1397/02/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
بزرگداشت روز بین المللی نوروز به همت نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در وین
بیانیه مهم وزارت امور خارجه در خصوص تمدید اسقاطیه های الزامی تحریم‌های برجام و برخی تحریم های جدید توسط دولت آمریکا
ترجمه غیر رسمی اسناد کمیسیون مشترک برجام
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > حمایت ایران از اعتراض جمعی کشورهای غیرهسته ای به دارندگان سلاح هسته ای


  چاپ        ارسال به دوست

حمایت ایران از اعتراض جمعی کشورهای غیرهسته ای به دارندگان سلاح هسته ای

حمایت ایران از اعتراض جمعی کشورهای غیرهسته ای به دارندگان سلاح هسته ای

حمایت ایران از اعتراض جمعی کشورهای غیرهسته ای به دارندگان سلاح هسته ای

 

غلامحسین دهقانی، مدیر کل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه و رئیس هیئت جمهوری اسلامی ایران در اولین نشست کمیته مقدماتی کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش سلاح هسته ای (ان پی تی )، تلاش جاری کشورهای غیرهسته ای برای مذاکره یک کنوانسیون درباره منع سلاح های هسته ای را اعتراض جمعی آنها به کشورهای دارنده این سلاح ها عنوان کرد.

وی ابراز امیدواری کرد این اقدام کشورهای غیرهسته ای دارندگان این سلاح های غیرانسانی را به این نتیجه برساند که  نمی توانند برای همیشه از پای بندی به تعهدات صریح حقوقی طبق ان پی تی خود برای امحای کامل سلاح های هسته ای خویش شانه خالی کنند و این وضعیت هشدار دهنده نیز نمی تواند برای همیشه تداوم داشته باشد.

دهقانی در این نشست که با حضور نمایندگان کشورهای عضو ان پی تی به مدت دو هفته در وین در جریان است، از عدم پای‌بندی کشورهای هسته ای به تعهدات خلع سلاح هسته ای خود به شدت انتقاد کرد و گفت: طی 47 سال گذشته این کشورها از اجرای تعهدات خود در زمینه خلع سلاح هسته ای سر باز زده اند و این اصلی ترین چالش اجرای ان پی تی است که باید به آن پایان داده شود. در این راستا، وی خواستار پای بندی این کشورها به تعهداتشان تحت ان پی تی شد.

وی اظهار داشت: در آستانه پنجاهمین سالگرد لازم الاجرا شدن ان پی تی فرصت مناسبی بدست آمده است تا ضمن بررسی اجرای مفاد آن و ارزیابی علل عدم تحقق اهداف آن، چالشهای اجرای این معاهده را مشخص کرده و با غلبه بر این چالشها زمینه اجرای کامل آنرا فراهم آوریم. 

مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان در ادامه تصریح کرد کشورهای غیر هسته ای با این پیش فرض به عضویت این معاهده در آمده اند که با اجرای آن شاهد حذف کامل سلاح هسته ای در تمام دنیا باشند. 

وی افزود: هدف معاهده فقط این نبوده که از دستیابی کشورهای غیر هسته ای به سلاح هسته ای جلوگیری کند، بلکه خلع سلاح کشورهای هسته ای نیز از اهداف ذاتی و چه بسا هدف مهمتر این معاهده بوده است. 

وی با اشاره به اینکه الزام به خلع سلاح هسته ای در ماده 6  ان پی تی تصریح شده و کلیه کشورها بایستی با حسن نیت آن را اجرا کنند، افزود: اجرای این تعهدات نه اختیاری است و نه مشروط به فراهم بودن « ثبات استراتژیک» و یا شرایط لازم در «محیط امنیت بین المللی»، آنگونه که بعضی عنوان می کنند.

رئیس هیات ایران هشدار داد که تداوم این وضعیت می تواند موجب بی اعتباری هرچه بیشتر این معاهده گردد.

دهقانی ضمن تأکید بر لزوم جهانشمولی این پیمان و انتقاد شدید از در اختیار داشتن سلاح هسته ای توسط رژیم صهيونيستي که تهدیدی برای صلح و امنیت منطقه و فراتر از آن است، خواستار اعمال فشار جامعه جهانی بر این رژیم برای پیوستن بدون قید و شرط به ان پی تی به عنوان یک عضو غیرهسته ای و قرار دادن کلیه فعالیت های هسته ای خود تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی گردید. 

وی در خاتمه با اشاره به افزایش کاربرد انرژی هسته ای در جهان، ضرورت تحقق حق مسلم کشورها در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای را مورد تاکید قرار داد و خواستار رفع کلیه محدودیت ها در این زمینه، بویژه در انتقال مواد، تجهیزات، دانش و تکنولوژی هسته ای به کشورهای در حال توسعه شد. وی در پاسخ به اظهارات برخی کشورها تاکید نمود که قطعنامه 2231 و برجام هیچ ارتباطی با آزمایشات موشکی جمهوری اسلامی ایران که فعالیتی مشروع، دفاعی و متعارف می باشد ندارد و همه کشورها بویژه مذاکره کنندگان این توافق باید هانطور که ایران به تعهداتش در کمال شفافیت عمل نموده است به تعهداتشان تحت توافق پای بند باشند. 

لازم به ذکر است که طبق ان پی تی کنفرانس بازنگری این معاهده هر پنج سال یک بار برگزار می شود. قبل از آن نیز سالانه یک نشست کمیته مقدماتی آن کنفرانس تشکیل می گردد. کنفرانس بازنگری آتی ان پی تی در سال 2020 برگزار خواهد شد.


١٧:٠٢ - 1396/02/14    /    شماره : ٤٥٣١٨١    /    تعداد نمایش : ٢٥٩خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران