گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > نماینده ایران در آژانس: رویکرد دولت آمریکا در اجرای برجام مخرب است


  چاپ        ارسال به دوست

رویکرد دولت آمریکا در اجرای برجام مخرب است

نماینده ایران در آژانس: رویکرد دولت آمریکا در اجرای برجام مخرب است

  

رضا نجفی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی روز سه شنبه در نشست فصلی مارس شورای حکام در چارچوب بررسی گزارش اخیر مدیرکل آژانس درخصوص اجرای برجام سخنرانی و مواضع و نقطه نظرات کشورمان را تشریح نمود.

نماینده دائم کشورمان در سخنرانی خود ضمن اشاره به ادامهبرنامه هسته ای ایران در چارچوببرجام که برای دهمین بار متوالی مورد تایید آژانس قرار گرفته است تاکید کرداجرای متقابل و کامل تعهدات از سوی همه طرف‌ها، شامل کشورهای پنج بعلاوه یک، بنیان اساسی برجام و عنصری ضروری برای پایداری آن به شمار می‌رود.

نجفی افزود همانگونه که قبلا" هم اعلام شده است برجام مسیری یک طرفه نیست و اجرای تعهدات از سوی ایران فقط در صورتی می تواند ادامه یابد که همه طرف های برجام به اجرای کامل و بدون قید و شرط تعهدات خود ادامه دهند.

وی همچنین ضمن اشاره به اینکه وضعیت اجرای تعهدات سایر طرفهای برجام بویژه آمریکا ناامیدکننده و غیر قابل قبول است گفت دولت آمریکا بر خلاف متن و روح برجام خصوصا”بندهای 26، 28 و 29 آن با محدود نمودن منافع ایران از توافق مزبور رویکردی مخرب در جهت تضعیف اجرای موفقیت آمیز برجام در پیش گرفته است. نجفی افزود عدم پاییندی آمریکا به تعهدات خود در برجام نه تنها این توافق بین المللی را تضعیف ساخته است بلکه اعتبار آمریکا برای هرگونه توافق بین المللی دیگر را بطور جدی مورد سوال قرار داده است.

نماینده دائم کشورمان در آژانس در ادامه سخنرانی خود ضمن اشاره به موضوع رفع تحریم های بین المللی گفت برجام متضمن رفع کامل همه تحریم های شورای امنیت سازمان ملل و کلیه تحریم های مرتبط هسته ای یکجانبه و چندجانبه می باشد. علاوه بر این کشورهای پنج بعلاوه یک، مسئولیت بدون ابهامی در اجرای برجام "با حسن نیت و در فضايي سازنده، بر اساس احترام متقابل و با پرهیز از هرگونه اقدام ناسازگار با متن، روح و نیت برجام که اجرای موفق آن را تضعیف کند" بر عهده دارند. وی در همین چارچوب تاکید کرد دولت آمریکا می بایست به همه تعهدات خود در برجام بطور کامل و بدون قید و شرط عمل نماید.

نجفی همچنین گفت گزارش اخیر مدیرکل آژانس قویاً نشان می دهد که همه اقدامات مرتبط هسته ای بطور کامل از سوی ایران انجام شده اند. وی همچنین ضمن تاکید بر ضرورت صیانت از اطلاعات پادمان هسته ای کشورمان از سوی آژانس، توضیحاتی در زمینه آب سنگین تولیدی ایران و همچنین تعاریف موردنظر کشورمان در زمینه ذخیره و موجودی اورانیوم کمتر غنی شده ارائه داد و  طرح تفاسیرخودسرانه از مفاد برجام را قویا" مردود شمرد.

نماینده دائم کشورمان در خاتمه سخنرانی خود به ادعاهای نماینده رژیم صهیونیستی پاسخ داد و ضمن اشاره به کلاهک های هسته ای غیر انسانی و تاسیسات مخفیانه و خارج از پادمان هسته ای این رژیم که مواد رادیواکتیو ناشی از آن باعث شیوع بیماری سرطان در میان مردم منطقه شده و تاریخ مملو از تجاوزگری، اشغالگری، آپارتاید و جنایات جنگی همراه با نقض آشکار قطعنامه های متعدد شورای امنیت سازمان ملل آن بر همگان مشهود است تاکید کرد این رژیم نمی تواند با چنین اظهارات مضحکی بر برنامه مخفیانه سلاح های هسته ای نامشروع خود که تهدیدی واقعی علیه صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی است سرپوش بگذارد.  


١٤:١٣ - 1396/12/24    /    شماره : ٥٠٤٩٦٦    /    تعداد نمایش : ٦٨خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران