گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > انزواي آمريكا و معدود متحدانش در نشست شوراي حكام


  چاپ        ارسال به دوست

انزواي آمريكا و معدود متحدانش در نشست شوراي حكام

در جريان نشست دوره اي شوراي حكام درخصوص بررسي راستي آزمايي اجراي برجام، بيش از ٣٠ كشور سخنراني كردند. اكثريت قريب به اتفاق كشورها بر ضرورت حفظ برجام تاكيد و خروج آمريكا را از آن محكوم كردند. اين كشورها همچنين پايبندي ايران به تعهداتش تحت برجام را تحسين كرده و از تمامي طرف ها خواستند تا به اجراي كامل تعهدات خود تحت برجام بپردازند. آمريكا و سه متحد شكست خورده اش كه در اين اجلاس منزوي شده بودند، حتي با طرح موضوعات غيرمرتبط نيز نتوانستند فضاي مثبت و سازنده شوراي حكام را تحت تاثير قرار دهند. برخي كشورها نيز به طرح موضوعات غير هسته اي از سوي اين چهار كشور و رژيم اعتراض كرده و از جمله ونزوئلا با قطع سخنان سفير آمريكا، از رييس شوراي حكام خواست تا به اين كشور تذكر دهد كه در راستاي موضوع اجلاس صحبت كند و اين نشست را سياسي نكند. 
 
کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم كشورمان نزد سازمان ملل و سایر سازمان های بین‌المللی مستقر در وین، نيز در اين نشست، در پاسخ به اظهارات بی اساس و بی ربط تعداد اندکی از کشورها در نشست شورای حکام ، ابراز داشت مایه تأسف عمیق است که برخی ها تلاش دارند تا این نهاد مهم را از مسئولیت اصلی خود خارج نمایند. وی با اشاره به ادعاهای عربستان و امارات در رابطه با مداخله در امور کشورهای منطقه، تروریسم و رفتار مخرب ایران، به فهرستی از فعالیت های اخیر این کشورها در منطقه اشاره نمود، از جمله: احداث و تأمین مالی بسیاری از مراکز تندروی مذهبی توسط این دو کشور در بسیاری از کشورها در سراسر جهان و تبلیغ وهابیسم که از لحاظ تئوری دینی پدرخوانده همه تروریست ها در گذشته و حال می باشد؛ ایجاد القاعده، گروهی که عامل حادثه 11 سپتامبر بوده است و هنوز هم در بسیاری از مناطق در خاورمیانه و آفریقا فعال می باشد؛ ایجاد یک گروه شبه نظامی در عراق برای مقاصد خاص علیه مردم و دولت این کشور که بعدا تبدیل به داعش شد و تقریبا تمام مناطق سوریه و عراق را تخریب نمود؛ تحمیل سه سال جنگ بر مردم یمن که موجب بروز اوضاع رقت‌انگیز شده است، به طوری که سازمان های بشردوستانه برای کمک رسانی فریاد می زنند، ولی به گوشهای کر منجر می شود؛ نخست وزیر یک کشور گروگان گرفته می شود، مجبور به استعفاء می شود و اوضاع بحرانی برای آن کشور ایجاد می شود؛ گروهی از تروریست های دولتی به یک کشور دیگر اعزام می شوند تا بطور وحشیانه یک شهروند آن کشور را سلاخی کنند، که البته پیشرفت تمدنی عربستان در تغییر شمشیر به اره قابل توجه است؛ کشتن هزاران مسلمان در مراسم حج بدون پیگرد قضایی مجرمان و ... . وی افزود: ما درک می کنیم که برای جبران ماجراجوئی های شکست خورده این کشورها در جبهه های مختلف در منطقه، آنها شدیدا تلاش دارند تا توجه جامعه بین المللی را از واقعیت های میدانی منحرف نمایند.
سفیر و نماینده دائم کشورمان در واکنش به ادعاهای بی اساس هیأت آمریکایی علیه کشورمان نیز گفت: قابل توجه است که برجام یک توافق در رابطه با حوزه تمرکزی خاص بوده است که صرفا موضوع هسته ای را پوشش می دهد و هرگونه تلاش برای ایجاد ارتباط بین این موضوع با موضوعات دیگر، از جمله مسائل منطقه ای و ...، بی فایده و محکوم به شکست است. وی همچنین اظهارنظرات مخرب آمریکا و برخی از متحدین شکست خورده اش در منطقه علیه این توافق را در تضاد با حمایت اکثریت قاطع کشورهای عضو آژانس در حفظ و اجرای برجام به عنوان نمونه ای موفق از چندجانبه گرایی دانست.
 
نماینده دائم کشورمان همچنین برای رسیدن به درک مشترک درخصوص ماهیت واقعی رفتار آمریکا در سراسر جهان، به چند نمونه از آن اشاره نمود، از جمله این که: این آمریکاست که به بهانه تضمینی برای امنیت ملی خود، سلاح های هسته ای در اختیار دارد، از آن استفاده کرده است و دیگران را به استفاده از آن به عنوان یک جنگ افزار تهدید می کند؛ این آمریکاست که با حمایت همه جانبه خود از رژیم اسرائیل، مانع درازمدت در مسیر ایجاد منطقه آزاد عاری از سلاح های هسته ای در خاورمیانه شده است؛ این آمریکاست که تندروها و تروریست ها را در منطقه خاورمیانه ایجاد و حمایت کرده است؛ این آمریکاست که اکثر تحریم های یکجانیه علیه دیگر کشورها را به عنوان ابزاری برای اخاذی های سیاسی اعمال می کند؛ این آمریکاست که شماری از نظام های سیاسی را در سراسر جهان با مداخله مستقیم یا غیرمستقیم سرنگون کرده است؛ این آمریکاست که با فاصله زیاد، تأمین کننده سلاح به مناطق مستعد برای جنگ، به ویژه به دیکتاتورها به بهای قربانی کردن به اصطلاح ارزش هایش می باشد؛ این آمریکاست که صدها پایگاه نظامی در سراسر جهان دارد که در برخی از آنها سلاح های تاکتیکی هسته ای مستقر می باشد؛ و این آمریکاست که در منطقه خلیج فارس که هزاران مایل از سرزمین اصلی اش دور می باشد، حضور نظامی دارد و بر تنش و بی ثباتی در منطقه می دمد.
وی افزود که این موارد، صرفا نگاهی مختصر به زندگی واقعی ماست، در حالی که از سوی دیگر ایران هرگز به دنبال سلاح های کشتار جمعی نبوده است، خود قربانی استفاده از چنین سلاح هایی بوده است، هرگز به اندازه طول عمر کل آمریکا به کشوری حمله نکرده است، عامل اصلی ثبات بخشیدن در منطقه می باشد، خود قربانی تروریسم دولتی و غیردولتی بوده است، و در خط مقدم مبارزه با تروریسم قرار دارد.
غریب آبادی در پاسخ به اطلاعات گمراه کننده و ساختگی ارائه شده توسط رژیم اسرائیل نیز مجددا به این نکته اشاره نمود که مدیر کل آژانس 13 بار به صراحت به شورای حکام اعلام داشت که تعهدات هسته ای ایران ذیل برجام بطور کامل اجراء شده است. وی با اشاره به سوابق ادعاهای کذب مطرح شده در چند دهه اخیر علیه کشورمان، اظهار داشت که این ادعاهای بی اساس، جهت ایجاد اختلال در کار حرفه ای این نهاد مهم می باشد. در این راستا، نماینده کشورمان به مذاکرات و نقشه راه توافق شده بین ایران و آژانس در سال های 2014 و 2015 اشاره کرد و گفت که در گزارش پایانی مدیرکل به شورای حکام در 15 دسامبر 2015، به صراحت آمده است که هیچ نشانه معتبری از فعالیت های مرتبط با توسعه وسایل انفجاری هسته ای در ایران وجود ندارد و آژانس، هیچ نشانه معتبری از انحراف مواد هسته ای به جنبه های احتمالی نظامی مشاهده نکرده است و بر این اساس، این ادعاها در 15 دسامبر 2015 از سوی شورای حکام مختومه اعلام گردید.
وی این ادعاهای بی شرمانه مطرح شده از سوی رژیم اسرائیل را تلاشی برای مخفی کردن سوابق وحشتناک این رژیم در عدم پایبندی اش به هنجارها و قواعد عدم اشاعه ای بین المللی مرتبط دانست و به اظهارات مدیرکل آژانس بعد از اظهارات سخیف نخست وزیر آن رژیم در نشست سال جاری مجمع عمومی سازمان ملل اشاره کرد که گفته بود، آژانس بازرسی های مربوط به دسترسی تکمیلی را که پس از فاصله کوتاه زمانی بعد از درخواست صورت می گیرد، نسبت به همه مکان هایی که لازم به بازدید بود، انجام داده است و هیچ اطلاعات ارائه شده را با توجه به ظاهر آن قضاوت نمی کند و استقلال آژانس در ارتباط با اجرای فعالیت های مرتبط با راستی آزمایی، برای اعتبار آن بسیار حیاتی است. نماینده دائم کشورمان در انتها افزود که رژیم اسرائیل با این تلاش های بی منطق، نمی تواند برنامه تسلیحاتی هسته ای خود را، که تهدیدی واقعی برای صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی است، مخفی نماید


٠٢:٤٠ - 1397/09/02    /    شماره : ٥٤٦٢٠٢    /    تعداد نمایش : ١٢خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران