گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > حمایت قاطبه شورای حکام آژانس از برجام


  چاپ        ارسال به دوست

حمایت قاطبه شورای حکام آژانس از برجام

نشست شورای حکام آژانس در روز پنج‌شنبه، مورخ 1 آذرماه 1397 برای بررسی سیزدهمین گزارش مدیرکل آژانس درخصوص راستی آزمایی اجرای برجام، برگزار شد. قاطبه حاضرین در این نشست، از برجام حمایت و اجرای کامل تعهدات تمامی طرف ها تاکید کردند. 
در ابتدای نشست، نماینده اتریش که به نمایندگی از اتحادیه اروپایی سخنرانی می‌کرد، اظهار داشت: اتحادیه اروپای مصمم به کار با جامعه جهانی برای صیانت از برجام است. برجام، دستاورد بیش از ده سال تلاش دیپلماتیک است که به نتیجه رسیده است. در کنار اجرای تعهدات هسته‌ای از سوی ایران، رفع تحریم‌های مرتبط هسته‌ای، بخش مهمی از این توافق است. بر همین اساس، اتحادیه اروپایی عمیقاً از خروج آمریکا از برجام متاسف است. همانطور که 13 گزارش پی در پی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید می‌کنند، ایران به تعهداتش پایبند بوده است. اتحادیه اروپا یادآور می‌شود مادامی که ایران به تمامی تعهداتش پایبند باشد، اتحادیه نیز به ادامه اجرای کامل و موثر برجام پایبند خواهد بود. ما از تمامی طرف‌های برجام می‌خواهیم که تمامی بخش‌های برجام را به طور کامل و موثر، اجراء نمایند.  
سپس نماینده ژاپن ضمن اعلام حمایت قاطع از برجام، بیان کرد که همکاری‌های بین‌المللی موجب پایداری ایران در اجرای برجام خواهد بود. 
نماینده ونزوئلا نیز با اعلام حمایت از برجام و تاسف از خروج آمریکا، برجام را نتیجه چندجانبه‌گرایی و دیپلماسی موفق دانست و اقدامات یکجانبه و غیرقانونی آمریکا را مخالف موازین حقوق بین‌الملل دانست. وی همچنین تصریح کرد که این گزارش مدیرکل آژانس، نشان می‌دهد ایران به برجام پایبند بوده است.  
نماینده انگلستان نیز ضمن حمایت از اظهارات نماینده اتریش به نمایندگی از اتحادیه اروپا، بیان کرد که دولتش کاملاً به برجام متعهد است. 
نماینده چین نیز ضمن استقبال از گزارش مدیرکل، اظهار داشت این گزارش برای سیزدهمین بار متوالی تایید می‌کند که ایران به تعهداتش پایبند بوده است. وی همچنین از تلاش‌های ایران و آژانس برای همکاری یکدیگر تشکر کرد و گفت برجام تنها راهکار حل و فصل مسالمت آمیز پرونده هسته‌ای ایران است و همه طرف‌ها باید با حسن نیت، آن را اجراء کنند. وی یادآور شد که جریان اصلی جامعه جهانی از برجام حمایت می‌کند و اجرای فراسرزمینی تحریم‌های آمریکا اقدامی نادرست است. نماینده چین از آمریکا خواست تا در مسیر درست تاریخ قرار گیرد. وی افزود ارتباط و همکاری ایران و آژانس با یکدیگر بسیار خوب بوده و با تلاش سایر اعضاء برجام، باید منافع اقتصادی ایران از برجام تامین شود.  
در همین راستا نمایندگان تایلند، کره جنوبی، پرتغال، کانادا، سوئد و ایتالیا حمایت خود را از برجام اعلام کردند.  
نماینده روسیه ضمن استقبال از گزارش مدیرکل در تایید پایبندی ایران به تعهداتش در برجام برای بار سیزدهم، اظهار داشت که همکاری بی‌نظیر ایران و آژانس، نشان دهنده کارآمدی و کارکرد توافق هسته‌ای است. وی همچنین تصریح کرد که روسیه نگران‌ اقدامات آمریکا و تلاش وی برای ممانعت از بهره‌مندی ایران از منافع توافق هسته‌ای است. وی خاطرنشان کرد که روسیه فارغ از تحریم‌های غیرقانونی آمریکا، به روابط تجاری خود با ایران ادامه خواهد داد.  
در ادامه نمایندگان اندونزی، سوئد، آفریقای جنوبی، برزیل، قزاقستان، نیوزیلند، کوبا، سنگاپور و ترکیه برجام را نتیجه تلاش‌های دیپلماتیک دانسته و از آن حمایت کردند. 
نماینده سوئیس ضمن حمایت از برجام، بیان کرد که دولتش از خروج آمریکا از برجام در حالی که ایران پایبند به برجام بوده است و همچنین اعمال تحریم‌های فراسرزمینی آمریکا، متاسف است. وی همچنین بیان کرد که خروج آمریکا، پایان برجام نیست و دولت‌ها باید تلاش کنند تا ایران از عواید برجام بهره‌مند شود.


٠٢:٥٣ - 1397/09/02    /    شماره : ٥٤٦٢٠٤    /    تعداد نمایش : ٦٦خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران