گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > دکتر صالحی: موفقیت یا عدم موفقیت برجام، یک آزمون جدی برای ارزیابی اعتبار آژانس و معاهده عدم اشاعه هسته ای است.


  چاپ        ارسال به دوست

دکتر صالحی: موفقیت یا عدم موفقیت برجام، یک آزمون جدی برای ارزیابی اعتبار آژانس و معاهده عدم اشاعه هسته ای است.

دکتر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان طي سخنرانی در کنفرانس وزرای علوم و فناوری آژانس بین المللی انرژی اتمی که از روز چهارشنبه به مدت سه روز در وین برگزار می شود، بر اهمیت برگزاری این نشست تأکید نمود و ابراز داشت جهان در یک مقطع حساسی قرار دارد؛ از یک سو شاهد روند اجتناب ناپذیر افزایش تقاضا برای کاربردهای هسته ای در کنار افزایش تمایل به اتکاء به منابع ایمن و پاک واقعیت های زندگی امروزی هستیم و از سوی دیگر، چالش های آب و هوایی و بیماری های غیرقابل کنترل همانند سرطان در حال گسترش می باشند. اینها در حالی است که گرسنگی و سوء تغذیه نیز همانند منابع آب و بهداشت و سلامت عمومی، به مرحله بسیار حساسی رسیده اند. وی افزود، به طور کلی ظهور چالش ها در جهان امروز از ظهور اشکال مختلف مشارکت و همکاری برای دست و پنجه نرم کردن با این چالش ها از طریق بکارگیری پیشرفت های تکنولوژیکی، در حال سبقت و پیشی گرفتن است، لذا برداشتن گام های مشترک و دسته جمعی برای رسیدگی به این چالش های نوظهور، از ضرورت بسیار بالایی برخوردار است. معاون رئیس جمهور کشورمان افزود چشم بستن به این مسائل چالش برانگیز، گزینه کارامدی برای هیچ یک از کشورها در جهان نیست. وی ابراز امیدواری کرد با تلاش هایی که به ابتکار و هماهنگی سازمانهای بین المللی از جمله آژانس بین المللی انرژی اتمی صورت می گیرد، عناصر فرسایشی کیفیت زندگی بر روی زمین کنترل و یا حداکثر کاهش یابد.

رییس سازمان انرژی اتمی در ادامه افزود: آژانس مطابق با اساسنامه اش موظف به کمک به کشورهای عضو در توسعه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای بدون اعمال هرگونه تبعیضی می باشد، و باید زمینه های همکاری فنی را با توجه لازم به نیازها و اولویت های کشورها تقویت کند و از این طریق، به حصول اهداف توسعه پایدار از طریق تبادل دانش، تجربیات، فناوری و تجهیزات کمک نماید. در این راستا، دکتر صالحی ایجاد یک «شبکه همکاری و اشتراک داده ها و اطلاعات» تحت نظارت آژانس به عنوان ابزاری مناسب برای برآوردن نیازهای کشورهای عضو از طریق ارتقای همکاریهای هسته ای یا منطقه ای و بین المللی در زمینه های مختلف مرتبط با علوم و فناوری صلح آمیز هسته ای را دارای اهمیت بالایی دانست.

معاون رئیس جمهور کشورمان تاکید کرد داشتن یک نقشه راه مشخص، می تواند برای شناسایی نیازها و چالش ها و تعریف ابزارهای لازم اجرایی، بسیار مهم باشد. وی در ادامه،  به برخی عناصر تشکیل دهنده این نقشه راه اشاره کرد، ازجمله: شناسایی نیازها و اولویت های کشورهای عضو؛ شناسایی چالش های فنی، حقوقی و تجاری؛ لزوم تغییر در دیدگاه غالب از «همکاری مبتنی بر دید محدود کننده» به «همکاری مبتنی بر هم‌افزایی»؛ اجتناب از سیاسی کردن موضوعات فنی؛ جداکردن مسائل مرتبط با ایمنی هسته ای از هرگونه شرط و شروط؛ توسعه همکاری های بین المللی؛ تسهیل انتقال فناوری و دانش به کشورهای در حال توسعه؛ تقویت شبکه های همکاری بین کشورهای عضو؛ لغو موانع استفاده ایمن و مقرون به صرفه از علوم و فناوری هسته ای؛ ایجاد یک پلاتفرم اطلاعاتی در رابطه با نیازها، توانایی ها و قابلیت های کشورها در رفع این نیازها؛ و تقویت منابع  مورد نیاز از جمله منابع مالی، فنی، نیروی انسانی و ... .

دکتر صالحی در ادامه به تلاش های ایران در رابطه با گذر از سوخت فسیلی به سوخت پاک و احداث و راه اندازی نیروگاه بوشهر یک و برنامه ریزی برای احداث دو نیروگاه مشابه در بوشهر با همکاری شرکت روس اتم اشاره کرد و افزود که علاوه بر برنامه های کشور برای تولید انرژی پاک، برای برآوردن نیازهای کشور در زمینه های دیگر از جمله بهداشت، پزشکی، آب، غذا، کشاورزی و صنعت نیز در دست برنامه ریزی است. وی ابراز اطمینان کرد روند پیشرفتی که ایران تا به حال در زمینه علوم و فناوری هسته ای طی کرده است، می تواند در سال های آینده نوید بخش پیشرفت های مهمی برای کشور باشد.

معاون رئیس جمهور از این فرصت استفاده کرد و ابراز داشت که وقتی صحبت از برجام می شود، غفلت محسوب خواهد شد اگر اشاره ای به وضعیت موجود در این رابطه نشود. وی گفت: نشست ما در وین درخصوص موضوعی با ماهیت چندجانبه و مهم برای جامعه بین المللی، در شرایط بین المللی کاملا خاص و پیچیده ای در حال برگزاری است. اساس شناخته شده چندجانبه گرایی که دستاورد رضایت بخش جامعه بین المللی است، تحت حملات جدی از سوی آمریکا قرار دارد و چنین هجمه ای در طول دو سال گذشته علیه تلاش های چندجانبه و هنجارهای شناخته شده بین المللی نه تنها اشتباه، بلکه خطرناک است.

دکتر صالحی افزود: جمهوری اسلامی ایران قویا باور دارد که وضعیت اجرایی برجام، یک آزمون جدی برای ارزیابی قابلیت اجرایی بودن اساسنامه آژانس، به ویژه بندهای دو و سه آن، و نیز اعتبار معاهده عدم اشاعه هسته ای است.

رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان در پایان تأکید کرد که جمهوری اسلامی ایران به نوبه خود آمادگی دارد تا تجربیات و دستاوردهای خود در حوزه انرژی هسته ای را با سایر کشورهای عضو، به ویژه کشورهای همسایه، سهیم شود.


١٣:٣٠ - 1397/09/07    /    شماره : ٥٤٧٠٠٨    /    تعداد نمایش : ٢٢خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران